Bromsprovare uppfyller inte EU-standard
Många verkstäder som arbetar med tunga fordon anser att den aktuella fordonsverkstadsutrustaren agerat avsiktligt senfärdigt i hopp om en nationell föreskrift, TFS, för testutrustning från Transportstyrelsens sida. Men något nationellt undantag har det inte blivit, utan nu står verkstäderna med provningsutrustning som inte uppfyller EU-kraven.
– Vi är bekymrade, leverantören måste ta sitt ansvar, säger Christer Olsson, ansvarig för kvalitet och regelefterlevnad på Finnvedens Lastvagnar och MRFs bollplank i frågan.
– Jag är ledsen över detta och beklagar verkligen som det är, inleder Lennart Årebäck på Autoverktyg som är nationell distributör av det aktuella fabrikatet, BM bromsprovare.
– Vi kämpar på med att finna en lösning på frågan. Innan sommaren hade vi ett möte med Transportstyrelsen om vår provare och de nya kraven. Det var tänkt med ett uppföljningsmöte med dem direkt efter semestern, men på grund av sjukdom har det flyttats fram till först 3:e oktober, fortsätter han.
Lennart Årebäck påpekar att Autoverktyg är distributör, och som sådan måste man lita på sin leverantör samtidigt som det är Transportstyrelsen och Swedac som verifierar produkten, att den uppfyller standardens krav på 15 procents slipvärde.
– Jag är på väg till Automechanika och där ska jag försöka träffa BM:s tekniske chef för att ytterligare påtala problemen för dem. Vi har cirka 200 bromsprovare ute hos bilverkstäder, generalagenter, försvaret med flera, så det är många som vill veta.
Enligt Lennart Årebäck kan det svenska klimatet, med kalla vintrar i norr, regnvåta vägar, bruk av grövre däck etc vara en av orsakerna till att BM:s bromsprovare inte når rätt slipvärden.
– Vi försöker göra allt som står vid vår makt att göra för att lösa detta. Det är bara att beklaga, avslutar Lennart Årebäck på Autoverktyg.
Replik Autoverktyg:
Efter Automechanika återkom Lennart Årebäck, Autoverktyg med svaret nedan – han betonar också att Autoverktyg arbetar för fullt med att lösa problemet:
”Jag har pratat med BM.s vd Michael K Larsen och deras tekniske chef Mogens Nörlem. Jag har förklarat hur allvarligt läget är, och Mogens sa att de arbetar med problemet, men att han själv skulle hem och försöka hjälpa till med att hitta en lösning på problemet.
Men både Michael & Mogens poängterade att BM har inga problem med sina bromsprovare och den nya beräkningsformeln, utan att de endast har problem med slipvärdet som är ändrat från 30 % till 15 % i nya lagkravet.
Mogens berättade också att de redan från första början när nya lagkravet blev känt för dem att han sagt att det kommer att bli problem i praktiken med detta nya slipvärdet. Vilket också Autoverktyg framfört till Transportstyrelsen och Swedac när vi träffats.
Jag kommenterade bara att jag vet att andra tillverkare verkar ha löst problemet, och att ni måste också få till det.