MRF möter konsumentministern
MRF är inbjudet till ett uppföljningsmöte med konsument- och finansmarknadsminister Per Bolund 5 februari på Finansdepartementet. MRF kommer att representeras av Tommy Letzén, Jocke Due-Boje och Charlie Magnusson.
Syftet med ministermötet är att den samlade motorbranschen ska redovisa vilka insatser som den har vidtagit för att skärpa verkstadskvaliteten. Detta efter TV4:s avslöjande program Kalla fakta hösten 2014 och efterföljande mediekritik.
– Vi känner att branschen har gjort den hemläxa som den fick för att undvika en lagstiftning i och med vårt branschgemensamma arbete med det kvalitetssäkrande dokumentet Godkänd bilverkstad, säger Thomas Engström, vd på Kontrollerad Bilverkstad, KBV, som initierade ett möte med Per Bolund kring den kritik och de hot om ingripande som han framförde i TV4-inslaget.
Därefter har MRF drivit frågan åt hela branschen samt involverat samtliga parter inom verkstadssidan – från arbetsgivare till bildelsleverantörer