Uttalande om ACEAs och CLEPAs samarbete - MRF

Uttalande om ACEAs och CLEPAs samarbete

Därför finns det en stor oro bland motorbranschens aktörer och konsumenterna, bilägarna, kring det samarbete som den europeiska bilindustriförening ACEA och den europeiska underleverantörsorganisationen, CLEPA, inlett kring kontroll av fordonsdata.

Med anledning av det exklusiva samarbetet har ett stort antal europeiska motorbranschorganisationen, däribland CECRA som MRF tillhör, gått ut med ett gemensamt uttalande där de menar att ACEAs och CLEPAs ställningstagande om access till fordonsdata äventyrar konkurrens, innovation och konsumenternas valfrihet.

Det är viktigt att poängtera att enligt den av EU-Kommissionen nyligen presenterade ”RMI-Studien” kring tillgång till aktuell teknisk information från fordonstillverkarna (som i sig bara är en del av den samlade fordonsdatan), har fordonstillverkarna lagt ner mycket möda på att se till att deras system ger access till den tekniska information som EU-föreskrifterna (715/2007) kräver.

I sin slutsats skriver EU-utredarna att genomförandet av föreskrifterna bidragit till de övergripande förbättringar i tillgång till teknisk information som skett under senare år. Men vissa hinder kvarstår dock beroende på fordonstillverkare och vilken teknisk information som krävs, efterfrågas. Detta försvagar konkurrensen mellan märkesauktoriserade och fristående verkstäder och skapar en ojämlik spelplan, enligt EU-Kommissionen.

Läs uttalandet här