Motorbranschcollege - MRF

Motorbranschcollege

Motorbranschcollege, MBC, blev ett naturligt samtalsämne när branschen, skolor och företag träffades under Automässan.

– De signaler som vi hittills har nåtts av från våra fyra pilotskolor är att Motorbranschcollege är en väl avvägd satsning för att höja kvaliteten på de fordonstekniska utbildningarna, säger Anette Norinder, branschutvecklare på Motorbranschens Arbetsgivareförening, MAF.

– Under Automässan har vi också mött många företag, utställare och verkstäder, som säger att satsningen på motorbranschcollege ligger rätt i tiden och möter de förändringar branschen står inför, vilket är roligt att höra, säger Anette Norinder.

Samverkan är A och O
För att MBC ska bli en framgång är det också viktigt att företagen engagerar sig lokalt genom att bygga upp relationer med de skolor som har de fordonstekniska utbildningarna och engagerar sig i de lokala programråden.

– Att skola och företagen förstår varandra och samarbetar är viktigt för att det ska fungera, menar Anette Norinder.

Automässan en självklar mötesplats
Under Automässan mötte branschen över 1 400 elever från gymnasieskolans fordons- och transportprogram. Anette svarade tillsammans med MRFs Tommy Letzén för introduktionen till mässbesöket. Även denna gång hade det lagts ner ett omfattande arbete med att strukturera elevbesöken.

– Vi har genomgående fått positiva omdömen från utställarna och andra besökare, deras upplevelse är att ungdomarna är riktigt proffsiga, vilket vi tycker är jätteroligt, avslutar Anette Norinder.