Toyota 2020 - MRF

Toyota 2020

Nu kan man på allvar börja tala om att situationen för Toyota stabiliserats. Två år i rad med stigande index och en spirande optimism.

– Det är glädjande att vi fortsätter på den inslagna vägen och fina betyg på många frågor. Förutom på frågorna om tillgång på bilar och leveranstider är det uppåt på det mesta, säger märkeschefen Christian Norberg.

När det gäller just biltillgång så var det redan förra året en fråga där handlarna visade sitt missnöje. Då sa Christian Norberg att det hade varit svårt att planera då man sålde så bra. I år är missnöjet ännu större och betygen sjunker kraftigt. Toyota har de minst nöjda återförsäljarna av alla i GA-enkäten på dessa bägge frågor.

– Bilarna har varit alldeles för populära för våra prognoser. Vi har inte lyckats få tag i fler bilar än de prognostiserade i tillräckligt antal, och där har vi full förståelse för handlarnas reaktioner. Fabrikerna över hela världen har slagit i kapacitetstaket och har inte kunnat leverera fler bilar, säger han.

På frågor om produktkvalitet ser det desto bättre ut. Där åker betygen i höjden.

– Det ska man kunna förvänta sig av Toyotas produkter. Det är ett fantastiskt betyg till produktionsapparaten. Vi har haft många nya modeller under året, säger han.

På marknadsföringsområdet är det lite av bergodalbana. Satsningar på servicemarknad och märkets hemsida sjunker kraftigt, medan satsningar på finansieringstjänster går lika mycket åt andra hållet.

– Vi ska ta ett gemensamt krafttag kring dessa frågor och har en arbetsgrupp som arbetar med dem. Vi är inte överraskade att det går ner på några av frågorna.

Fjolåret innebar flera lanseringar av nya modeller och det var på nybilsförsäljning som Toyotas fokus hamnade. Det syns på att betygen för centrala bilkampanjer går upp medan centrala servicemarknadskampanjer går ned.

På garantiområdet är det förbättrade betyg på ersättningsnivå på arbete, reservdelar, betalningstider och goodwill, men sjunker på ersättningsnivå på felsökning och administration.

– Det är väldigt positivt att de går upp på de flesta frågor på garantiområdet. Vi har uppnått stabilitet gällande kunnande och kapacitet, säger Christian Norberg.

Utbildningsområdet är upp rejält från förra året då man saknade egentliga säljutbildningar.

– Våra utbildningar har generellt varit mycket uppskattade och speciellt en av de nya säljutbildningarna har varit särskilt uppskattad. Här har vi lyssnat på en återförsäljare som tipsade om en utbildare som vi har använt. Det har varit uppskattat.

Den fråga där Christian Norberg säger sig vara mest nöjd med en uppgång är den om fullföljande av åtaganden.

– Det är viktigt att man kan lita på oss, säger han.

Text Niklas Aronsson Foto Rickard Forsberg