Honda 2021
2019 var Honda ”Årets Raket”, förra året tappade de lite fart och landade på en 17:e plats. I mars 2019 hade Honda nästan 0,99 procents marknadsandel, i mars i år 0,34 procent. Honda backar till 20:e plats på topplistan över bästa generalagent.
När ÅF ges möjlighet till anonyma kommentarer syns kritik om marknadsföring, tillgänglighet av regionchefer, att inte GA lyssnar, få bilmodeller och långa beslutsvägar.
– I vissa fall kan jag förstå frustationen, men jag kan konstatera att vi inte hade kunnat göra mer än vi gjort enligt de förutsättningar som fanns. Jag tror att ÅF förstår att Honda Sverige inte kan påverka vissa frågor, utan att det ligger längre bort, säger en besviken Stefan Malmgren.
När det gäller marknadsföringen hoppas Honda på en förbättring med ny mediabyrå.
Förra året var Stefan Malmgren entusiastisk över nya Honda e, som äntligen skulle sätta Honda på elbilsmarknaden. Bonussystemet justerades för att ge högre bonus vid försäljning av miljövänliga bilar.
– Lanseringen fick en bra start, men tillgången på elbilen var till en början begränsad och vi fick inte sålt så många som vi hade planerat. Det var till och med så illa att en del kunder hoppade av på grund av förseningarna så samma bil fick säljas två, i vissa fall tre, gånger, säger Stefan Malmgren.
När inte Honda nådde volymen för elbilen som det var tänkt i Europa gick tillverkaren med i samma utsläppspool som Tesla och Fiat/Chrysler i EU.
Marknaden gav svar. Under årets första två månader såldes 140 bilar, vilket är en nära 30- procentig minskning jämfört med året innan.
Honda hamnar sist av alla märken på frågan om GA har bilar som kunderna vill ha.
– Det är förkrossande. Att vi inte har bilar som ÅF vill ha påverkar lönsamhet, förtroendet för oss, Honda i Europa och globalt. Det är den fråga som är mest talande för hela enkäten, säger Stefan Malmgren.
Sist av alla hamnar Honda på frågor kring företagsförsäljningen, en fråga som Stefan Malmgren redan förra året skulle satsa på, men som försenades.
Honda får bättre betyg för garantiadministration, goodwill, kostnadseffektivitet i serviceutbildningen och befogenheter support/kontakt reservdelar.
– Vårt serviceteam har ett starkt engagemang och de är bra på att hitta lösningar. Det är roligt att se att servicedelen växer sig starkare, egentligen tillbaka till de nivåer vi hade tidigare, säger Stefan Malmgren.
Frågor med sämst betyg får lyhördheten för ÅF:s lönsamhet.
– När Covid kom gick vi ut med ett stödpaket till våra ÅF. Vi lättade på krav och gav full bonus oavsett uppnått resultat. Vi har ändrat affärsvillkoren för att ge ÅF bättre förutsättningar. Situationen har varit tuff för alla. Jag kan nog tycka att vi gjorde mycket och tidigt, säger Stefan Malmgren.
Malmgren säger att kommunikationen med ÅF har intensifierats med konstruktiva möten med ÅFF, men det verkar inte ha hjälpt.
– Det är tråkigt att se att resultaten gått ned. Det är definitivt något vi kommer att se till att förbättra i år, både genom regioncheferna och med direkt kommunikation från min sida.
Totalt sett är ÅF mindre nöjda än förra året.
– Vi har inte haft harmoni i modellprogrammet och då får vi en skakig grund att stå på. Vi ser vad de säger och vi ska öka kommunikationen och tillgängligheten, vara än mer transparenta och försöka återuppbygga vår historiskt sett starka Honda- teamkänsla.
Text Maria Eriksson