Samtal med ÅF ska förbättra relationen - MRF

Samtal med ÅF ska förbättra relationen

Fredrik Tevin Ivarsson, kommersiell chef

Vad är du mest nöjd med i årets enkät?

– Givetvis att det hårda arbetet som våra medarbetare gör på servicemarknad och kring reservdelar och tillbehör uppmärksammas. Det är mycket glädjande att se.

Vad är du mest missnöjd med?

– Att vi tyvärr inte under 2022 såg en förbättring för biltillgången. Det hade påverkat utfallet av denna enkät väldigt mycket om vi hade kunnat ge ÅF den volym som de eftertraktar.

Vad tänker du vässa till nästa år?

– Vi ska jobba för att ytterligare förbättra kommunikationen med ÅF. Under 2023 påbörjar vi ett stort arbete med ”one to one”-samtal med våra ÅF och vi ser mycket fram emot att få input från våra ÅF. 

Leveranstiderna, betygen på utvecklingsfrågorna och en avskaffad prisgaranti placerar Citroën transportbilar långt bak i GA-rankingen. Att flera ÅF fick beskedet om att kontrakten sägs upp gjorde inte saken bättre.

Precis som på personbilssidan är det många frågor som ligger under medelbetyg. Index hamnade även på transportbilssidan nära 70, vilket gav det franska märket en sjundeplats i årets ranking av nio lätta transportbils-GA.

Hur reagerar ni på den låga indexsiffran? Blev ni förvånade?

– 2022 var ett turbulent år med stigande inflation, ökade räntor och slopad klimatbonus över en natt. Lägg därtill en bilbrist som skapat en utmanande marknad, säger Fredrik Tevin Ivarsson, som är kommersiell chef för Peugeot och Citroën på KW Bruun.

Betygen på biltillgången på transportsidan ligger också på låga nivåer, klart lägre än vad som är fallet för märkets personbilar. Handlarna ger ett snittbetyg på 1,2 på den 6-gradiga skalan.

– Vi har också gett beskedet till flera ÅF att deras kontrakt inte förlängs från 1 juli 2023, så vi var beredda på att det skulle kunna bli en negativ reaktion i denna enkät. Samtidigt ser vi positivt på framtiden för transportbilar som är ett satsningsområde, både gällande modellprogrammet, elektrifieringen och ökad biltillgång, svarar Citroën-chefen skriftligt, då GA inte vill ställa upp på en vanlig intervju.

 GA får tydligt låga betyg på de flesta utvecklingsfrågorna, och även en del marknadsföringsfrågor, där man hamnar under medelbetyget 2. Det som ÅF är mest nöjda med på transportsidan är reservdelsverksamheten och i viss mån tillbehör.

– Vi har satsat mycket på vår duktiga personal för att ge dem redskap och verktyg att hjälpa våra ÅF. Och jag tycker det är jättekul att det uppmärksammas på reservdelssidan och tillbehören, kommenterar Citroën-chefen.

Ett par av mest missnöjda klagar i de öppna svaren på att ni saknar lyhördhet. Hur ser ni på det?

– Det är tråkigt att vissa ÅF känner så. Vi har flera forum där vi för kontinuerlig dialog med våra ÅF. Vi kommer också under 2023 att påbörja ett stort arbete med att ha ”one to one”-samtal, där alla enskilt kommer få möjligheten att framföra sina behov och önskemål direkt till oss.

En annan sak som flera handlare ogillar är att prisgarantin för företagskunder togs bort, vilket påverkade transportbilsaffären.

En handlare kommenterar hanteringen i enkätens frisvarsdel med följande ord: ”att ringa till kunder och tala om att bilen blir dyrare är en katastrof”. En annan ÅF-handlarna skriver att det är väldigt svårt att sälja bil, och att detta inte bara handlar om leveranstiderna, utan också just hanteringen kring den avskaffade prisgarantin.

Kunde prisgarantifrågan skötts annorlunda?

– Situationen med kraftfullt ökade produktionskostnader och långa ledtider för enstaka modeller blev problematisk. Här valde vi på K.W. Bruun att ta ett stort finansiellt ansvar för att minimera problematiken för våra ÅF. Det är möjligt att några enstaka fall inte blev helt rätt, men på det stora hela anser vi att såväl vi som våra ÅF hanterade den uppkomna situationen bra, svarar Fredrik Tevin Ivarsson.

Text Rickard Jakbo

ÅTERFÖRSÄLJARFÖRENINGEN

Erik Fröström, ordf ÅFF

Väldig stress för ÅF

Citroëns tranportbilsbetyg påminner om personbilsbetygen. Med andra ord ingen munter läsning. En skillnad är att en avskaffad prisgaranti på företagssidan gjorde utmaningarna ännu större.

Det hade varit önskvärt att GA-supporten vid leveransproblemen hade varit starkare, menar ÅFF:s ordförande Erik Fröström.

– Hanteringen av leveransproblemen har inte skötts bra, vilket också framgår av betygen. ÅF har känt sig utelämnade och inte kunnat hantera kunderna och deras frågor om leveranstider på ett bra sätt, säger Erik Fröström.

GA ligger i regel bland de sämsta i alla utvecklingsfrågor, till exempel inom långsiktig strategi, avtal, lönsamhet och nya säljkanaler.

– ÅF saknar en långsiktig strategi för deras verksamhet. Detta i kombination med att man väntar på nya avtal har lett till stor osäkerhet och skapat en väldig stress, fortsätter han.

Som lök på laxen fick företagskunder som väntade på bilar från Peugeot, Citroën, DS eller Opel vara beredda på att betala mer än vad som avtalats. Detta eftersom KW Bruun tog bort prisgarantin. Förändringen innebar att priset på en transportbil kunde ändras jämfört med det pris som gällde då avtalet skrevs.

– Precis som man kunnat läsa i affärs- och branschpress har vi ett ärende rörande prisskydd som har försvårat nybilsförsäljning inom transportbilar. Detta upprörde många.
Inom vissa reservdels- och servicefrågor som Citroën hamnar nära 3 eller vid branschmedel.

– Ja, det är positivt att tillgång till reservdelar och tillbehör är vid branschsnittet. Samtidigt förväntar vi oss att detta finns på plats, så att vi kan reparera bilarna. Sedan är teknikerna som svarar på ÅF:s frågor ganska duktiga. Det är bra support vid tekniska problem och detta uppskattas av ÅF.

Text Rickard Jakbo